Inspirační příběh Christophera Symondse: Cyklista z Ghany

V nedělní časovce v Curychu obsadil Christopher Symonds v elitní kategorii poslední 59. místo. Na vítěznou hvězdu Remka Evenepoela ztratil při šestačtyřicátém kilometru více než dvacet tři minut. Zatímco belgický cyklistický fenomen zvládl trasu s průměrnou rychlostí přes 52 km/h, Symonds udržel tempo na šestatřiceti kilometrech za hodinu. Avšak výsledek pro něj nebyl prioritou. „Bylo to fantastické,“ vyjádřil se padesátiletý Symonds. Pro něj je cyklistika především vášeň a chuť inspirovat další generace.

Cíl: Zapsat Ghanu na cyklistickou mapu

Symonds, který sice žije v Londýně, má v srdci Ghaně. Původně se věnoval atletice, avšak kvůli zdravotním problémům se zaměřil na triatlon. Přestože na Hrách Commonwealthu v roce 2006 reprezentoval v triatlonu, v roce 2010 už na této akci triatlon chyběl, a tak se rozhodl, že se bude soustředit pouze na cyklistiku. V roce 2019 se stal prvním Ghaňanem, který se zúčastnil cyklistického mistrovství světa.

Vypořádání s překážkami

Závodí ve svém volném čase a do tréninků zahrnuje i každodenní dojíždění na skládačce do Westminsterského paláce. Symondsovy začátky nebyly jednoduché – financování jeho účasti na závodech si zprvu zajišťoval sám, neboť ghanský cyklistický svaz měl nedostatek prostředků. „Měl jsem šťastné okolnosti – podporovala mě moje žena a také sponzoři, kteří mi poskytli vybavení,“ vzpomíná.

Význam diversity v cyklistice

Současná situace v Africe, zejména v Ghaně, je pro následující cyklisty komplikovaná. „Chybí nám infrastruktura, profesionální týmy a sponzorství. Ghana je zemí třetího světa a mladí lidé touží dostat se do Evropy a závodit,“ dodává Symonds. Na africké scéně se však objevují nová jména, jako je Eritrejec Biniam Girmay, který nedávno zazářil na Giro d’Italia a Tour de France. Symondsova vize je jasná: chce, aby se závodů účastnilo více konkurenceschopných jezdců z různých zemí.

Iniciativy pro rozvoj cyklistiky v Africe

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) se snaží o rozvoj cyklistiky v méně vyspělých zemích. V roce 2002 otevřela tréninkové centrum ve švýcarském Aigle s cílem podpořit talenty z Afriky. Projekt Afrika 2025, který koordinuje UCI, má za cíl poskytnout mladým cyklistům z Afriky lepší příležitosti a přípravy na šampionáty. „Také světové týmy nyní vysílají skauty do Afriky, aby hledali nové naděje,“ uzavírá Symonds. Doufá, že se cyklistika stane přístupnější a rozmanitější, a tím i zajímavější pro sportovní fanoušky.