Oficiální zavedení koučování mimo kurt vzbuzuje vášně mezi tenisty

Od příští sezony dostává praxe tzv. off-court coachingu, tedy komunikace hráčů s trenéry během zápasu, oficiální zelenou od Mezinárodní tenisové federace (ITF). Toto rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích, přičemž mnozí hráči lamentují nad tímto novým pravidlem. Například úspěšný finalista nedávného US Open Taylor Fritz se na Twitteru zeptal: „Můžete přestat ničit důležitý aspekt našeho sportu?“ a označil změnu za smutnou. Podobně se vyjádřil i Denis Shapovalov, který konstatoval, že tenis ztrácí svou výjimečnost.

Koučování během zápasu se stává normou

Off-court coaching se testoval od sezony 2017 na vybraných turnajích a od loňského roku se objevoval na všech grandslamech. Dříve hráči za porušení pravidel čelili tvrdým trestům, avšak s nynějším oficiálním zavedením pravidla se systém změnil. Hráči nyní mají možnost komunikovat se svými trenéry během výměny stran, mezi jednotlivými body nebo během zdravotních přestávek. Nová pravidla umožňují jak verbální, tak neverbální komunikaci, přičemž každý turnaj si může stanovit své vlastní podmínky.

Kritika a obavy ze ztráty individuality v tenisu

Hráči jako Fritz a Shapovalov se obávají, že koučování změní osobní a strategický aspekt tenisu, který byl tradičně založen na individuálním výkonu sportovce. „Tenis je individuální sport. Proč to měníme?“ ptal se Fritz, který se k tématu vyjádřil už dříve na tiskové konferenci. Podobně Shapovalov zdůraznil, že tenis je výjimečný tím, že hráč musí čelit výzvám v samotě na kurtu, což z něj činí jedinečný zážitek.

Historické momenty a budoucnost pravidla

Historie této problematiky je plná kontroverzí. Například Serena Williamsová byla za koučování mimo kurt potrestána během finále US Open 2018. Naopak Daniil Medveděv se v semifinále Australian Open 2022 rozčiloval nad svým soupeřem, který údajně dostával rady od svého otce. Tyto incidenty pouze ukazují na komplikovanost situace, která se nyní transformuje v oficiální pravidlo.

Mezinárodní tenisová federace přiznává, že pozitivní ohlasy na testování přišly od hráčů, trenérů i umpirových rozhodčích, což vedlo k této změně. Bude zajímavé sledovat, jak si tenisté s novou dynamikou poradí a jaké to bude mít důsledky pro strategii a mentální připravenost během zápasů.